Bebelusi

#mituri despre botez #botez #mituri

4 mituri bizare despre botez. Tu tii cont de ele?

Botezul este ritualul de crestinare al nou-nascutilor. Se spune ca odata ce este botezat, copilul este iertat de pacate si primeste un nume. De-a lungul timpului, in jurul acestei traditii s-au creat o multime de mituri bizare, unele dintre ele pastrate cu sfintenie chiar si in ziua de azi, unii dintre noi, fara ca macar sa-si dea seama ca sunt doar mituri.

Iata care sunt cele mai frecvante mituri despre botez, in care romanii mai cred si in zilele noastre.

1. Spirite rele

Desi medicii recomanda ca bebelusii sa fie scosi zilnic la plimbare, in aer liber, indiferent de anotimp, supertitiosii inca ii mai tin in casa pana la botez. Asta deoarece spiritele rele il pot vedea pe copil, care se afla inca sub protectie divina.

2. Botez la 40 de zile

O alta traditie de care multi tin cont, este botezarea copilului la 40 de zile de la nastere. Se spune ca dupa aceasta data copilul poate cadea usor in pacat. In plus, nici prea devree nu trebuie botezat, deoarece trebuie sa poata participa si mama la botez, iar imediat dupa nastere nu are voie sa intre in biserica.

3. Busuiocul si banii aduc noroc

O alta traditie respectata si in zilele noastre este punerea de busuioc si bani in cristalnita de catre nasi, pentru a aduce noroc copilului. Cu toate acestea, acest obicei nu este bisericesc si nu este mentionat niciunde in taina botezului.

4. Crasma

Crasma este acea bucata alba, din bumbac ce este utilizata la botez. Acest obiect, considerat simbol al puritatii, era, pe vremuri, folosit pentru infasarea copilului. Acum, parintii il pun in patutul copilului, pentru ca acesta sa doarma pe el. Mai mult, superstitiile spun ca atunci cand este adus acasa, dupa botez, copilul infasat in crasma trebuie dat nasei, care i-l da peste prag mamei, spunand: "Mi-ai dat un pagan, ti-am adus un crestin!".

Sursa foto: suceavanews.ro

Urmareste Acasa.ro pe Facebook! Comenteaza si vezi in fluxul tau de noutati de pe Facebook cele mai noi si interesante articole de pe Acasa.ro.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din bebelusi

Sfatul expertului

Servicii pentru acasa

Cauta
in

Sfatul expertului