Cresterea copilului

#ordonanta militara #lege #plimbare #copii #parinti

Poti sa scoti copiii la plimbare? Ce spun autoritatile

Multi parinti se intreaba daca isi pot scoate copiii la plimbare in aceasta perioada. Este o intrebare frecventa a parintilor, dar si o teama ca ar putea incalca legea. Grupul de Comunicare Strategica a facut un anunt privitor la acest aspect.

“Da, in conditiile art.1 lit. d) din Ordonanta militara nr. 3 unde se prevede ca se pot efectua deplasari scurte, in apropierea locuintei, legate de activitatea fizica individuala. ”, a transmis Grupul de Comunicare Strategica.

Insa, deplasarea nu este permisa „in parcuri sau locuri de joaca, unde exista riscuri mai mari de a fi preluat virusul si nu este permisa deplasarea in spatiul public, pietonal, in grupuri mai mari de trei persoane. Iesirea copilului minor se va face intotdeauna cu insotirea persoanei adulte care il are in ingrijire”.

  •  
  •  

Articol scris de

Vezi toate articolele

Articole din cresterea-copilului

Sfatul expertului

Expertul Acasa.ro, dr Nicoleta Simion:  Identificarea cainilor cu stapan implica riscuri pentru animale?

Expertul Acasa.ro, dr Nicoleta Simion, medic veterinar

Pune o intrebare

Top
Top

Sfatul expertului

Acest site foloseste cookies, pentru a-ti oferi o experienta cat mai placuta pe site. Daca ai nevoie de multe detalii despre cum functioneaza acestea, citeste aici.